Diamenty

Diamenty

Diament należy do najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Podstawową własnością jest twardość, diament jest najtwardszy z minerałów. Inną charakterystyczną cechą jest jego silny połysk, a pod względem chemicznym diament jest czystym węglem. W diamentach znaleźć można nieraz ślady innych pierwiastków pochodzą od zanieczyszczeń występujących najczęściej w postaci wrostków mineralnych. Diamenty, które nie zawierałyby drobnych wrostków, są prawie niespotykane.

Wartość diamentu określa się przez cztery podstawowe czynniki, które decydują o wartości i jakości oszlifowanego diamentu, tak zwana zasada 4C:
- masa (carat)
- czystość (clarity)
- barwa (color)
- szlif (cut),

Masa – wielkość diamentów, podobnie jak i innych kamieni szlachetnych, określana jest w karatach (1 karat = 0,2 grama). Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.
Czystość - diamentu zależy od zawartości wrostków i obecności spękań. Wyróżnia się:
Kamienie pierwszej wody - bezbarwne nie zawierające wrostków i spękań;
Kamienie drugiej wody - bezbarwne i zawierają tylko niewielkie błędy lub są bardzo słabo zabarwione, lecz nie zawierają błędów;
Kamienie trzeciej wody – bezbarwne, z większymi błędami lub o wyraźnym zabarwieniu.

Barwę określa się w obrębie skali klas od D do Z są określane metodą wzrokowego porównania z barwą serii kamieni porównawczych. Najwyższą, a wiec najbardziej cenioną barwa jest D. Kamień o tej barwie jest określany, jako "wysoka delikatna biel". Najniższą barwą (rzadko spotykaną w kamieniach handlowych) jest barwa Z. Kamień o tej barwie jest zabarwiony na żółto. Wszelkie inne barwy diamentów określa się, jako barwy fantazyjne, w zależności od koloru diamentu jego wartość rośnie lub spada. "Barwa fantazyjna" jest terminem ogólnym powszechnie używanym do opisu diamentów naturalnie zabarwionych na żółto, brązowo lub szaro.

Szlif - to nadanie diamentom określonej formy. Pełny, klasyczny szlif brylantowy zamiera nie mniej niż; 58 faset czyli: 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widziany w planie, jest okrągły. Jest jedną z ważniejszych czynników, światło wpadające z dowolnego kierunku ulega odbiciu poprzez szczyt kamienia zwiększając jego blask.


Tagi diament

Podobne: