Diamenty - Jubiler Kozłowski Bielsko-Biała

Login

Register

Login

Register

Cechy probiercze
20 listopada 2018
Jak zmierzyć rozmiar?
20 listopada 2018
Pokaż wszystkie

Diamenty

Diament należy do najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Podstawową własnością jest twardość, diament jest najtwardszy z minerałów. Inną charakterystyczną cechą jest jego silny połysk, a pod względem chemicznym diament jest czystym węglem. W diamentach znaleźć można nieraz ślady innych pierwiastków pochodzą od zanieczyszczeń występujących najczęściej w postaci wrostków mineralnych. Diamenty, które nie zawierałyby drobnych wrostków, są prawie niespotykane.

Wartość diamentu określa się przez cztery podstawowe czynniki, które decydują o wartości i jakości oszlifowanego diamentu, tak zwana zasada 4C:
– masa (carat)
– czystość (clarity)
– barwa (color)
– szlif (cut),

Masa – wielkość diamentów, podobnie jak i innych kamieni szlachetnych, określana jest w karatach (1 karat = 0,2 grama). Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.
Czystość – diamentu zależy od zawartości wrostków i obecności spękań. Wyróżnia się:
Kamienie pierwszej wody – bezbarwne nie zawierające wrostków i spękań;
Kamienie drugiej wody – bezbarwne i zawierają tylko niewielkie błędy lub są bardzo słabo zabarwione, lecz nie zawierają błędów;
Kamienie trzeciej wody – bezbarwne, z większymi błędami lub o wyraźnym zabarwieniu.

Barwę określa się w obrębie skali klas od D do Z są określane metodą wzrokowego porównania z barwą serii kamieni porównawczych. Najwyższą, a wiec najbardziej cenioną barwa jest D. Kamień o tej barwie jest określany, jako “wysoka delikatna biel”. Najniższą barwą (rzadko spotykaną w kamieniach handlowych) jest barwa Z. Kamień o tej barwie jest zabarwiony na żółto. Wszelkie inne barwy diamentów określa się, jako barwy fantazyjne, w zależności od koloru diamentu jego wartość rośnie lub spada. “Barwa fantazyjna” jest terminem ogólnym powszechnie używanym do opisu diamentów naturalnie zabarwionych na żółto, brązowo lub szaro.

Szlif – to nadanie diamentom określonej formy. Pełny, klasyczny szlif brylantowy zamiera nie mniej niż; 58 faset czyli: 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widziany w planie, jest okrągły. Jest jedną z ważniejszych czynników, światło wpadające z dowolnego kierunku ulega odbiciu poprzez szczyt kamienia zwiększając jego blask.


1 miejsce w plebiscycie

Orły Jubilerstwa to prestiżowa nagroda przyznawana liderom branży jubilerskiej, potwierdzająca wysoką jakość świadczonych przez nie usług. Nagroda przyznawanajest na podstawie ocen pozostawionych przez klientów w najpopularniejszych serwisach z opiniami. Do grona Orłów należą wyłącznie te firmy, które otrzymały najwyższe noty od internautów. W 2018 laureatem konkursu została nasza firma, za co serdecznie dziękujemy naszym klientom.