Bursztyn

Bursztyn

Nazwa "bursztyn" pochodzi od niemieckiego bernstein (kamień, który się pali). Występuje w złożach w okolicach Zatoki Gdańskiej, u nasady Helu, również na Lubelszczyźnie. Zalega na głębokości od kilku do 150 metrów.
Najbardziej ceniony w jubilerstwie bursztyn, to bursztyn bałtycki, to kopalna żywica, która powstała w warunkach naturalnych przed 45 mln lat.
Bursztyn zawiera kwas bursztynowy czyli substancję leczniczą, najwięcej jest jej w korze czyli w jego powierzchniowej warstwie. W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę.
Bursztyn występuje w różnych barwach: od najbardziej cenionych barwach białych, poprzez odcienie żółci i brązów do czerwieni. Spotyka się również barwę niebieską, zielonkawą a nawet czarną.
Bursztyn posiada inkluzje w postaci owadów, drobnych płazów, szczątków roślin, ziaren piasku, pęcherzyków gazów.
Wartość zależy od wielkości bryłki bursztynu, czystości, przeźroczystości (od przeźroczystego, przeświecającego do nieprzeźroczystego), rzadkości, a także szlachetności koloru.

Bryłki bursztynu potarte przyciągają skrawki papieru i drobinki suchej trawy. Zarysowanie powierzchni powoduje powstanie jasnej rysy i drobnych okruszków.

Bursztyn naturalny nie poddany żadnym zabiegom, jedynie oszlifowany i wypolerowany -żyje, bo wciąż trwa jego proces wewnętrznych przemian i w korzystny sposób służy człowiekowi.

Do każdego zakupionego w naszej firmie wyrobu dokładamy mały certyfikat świadczący o tym, że:
- wyrób wykonany jest wyłącznie z bursztynu naturalnego (ew. poprawianego) bałtyckiego;
- biżuteria wykonana jest wyłącznie z metali szlachetnych i ich stopów;

Certyfikat ten zapewnia, że biżuteria nie jest wykonana z bursztynu prasowanego, namiastek bursztynu, żywic subfosylnych i syntetycznych.

Certyfikat Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztyniaków

Podobne: